20.yüzyılla birlikte, enerji tüketimindeki artışın neden olduğu çevresel sorunlar ve ekonomik etkileri, enerjinin daha etkin kullanılmasına yönelik öneriler geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Tüketilen toplam enerjinin büyük bir oranı binalarda kullanıcı konforunu sağlamak üzere ısıtma, soğutma, havalandırma ve aydınlatma gereksinimleri için kullanılmaktadır. Evcil Enerji Şirketler Grubu Genel Müdürü Mustafa Evcil yenilenebilir enerji ile sıfır enerjili binaların yapılmasının mümkün olduğunu söylüyor.

Biraz kendinizden bahseder misiniz? Evcil Solar Enerji nedir, ne iş yapar?

Merhabalar Ben Mustafa EVCİL, Evcil Solar Enerji şirketinin 2. Kuşak yöneticisiyim şirketimiz 32 yıldır enerji ve elektrik sektöründe kalite ve güven esaslı projeler üretmeye devam ediyor. Evcil Solar Enerji olarak güneş enerji santrallerini en kaliteli ve en verimli şekilde minimum maliyetle müşterilerimize sunmaya çalışıyoruz. 100 ’ü aşkın teknik ve idari personelimiz ile Evcil Grup Şirketleri, ulusal platformlarda önemli yerlere ulaştı. Yurt dışında ve yurt içinde emin adımlarla büyümeye devam ediyoruz.

 Güneşten gelen enerji binaların ısıtılmasında ve aydınlatılmasında kullanılmasının yanında elektrik üretimi, su ısıtım, ticari ve çevresel amaçlarla da tercih edilmektedir.

Yenilenebilir enerji nedir?

Yenilenebilir enerji, doğadaki kaynaklardan elde edilebilen ve doğa tarafından daimi olarak takviye edilebilen enerjidir. Yenilenebilir enerjinin çoğu dolaylı ve dolaysız olarak güneşten elde edilir. Güneşten gelen enerji binaların ısıtılmasında ve aydınlatılmasında kullanılmasının yanında elektrik üretimi, su ısıtımı, ticari ve çevresel amaçlarla da tercih edilmektedir. Güneş enerjisi ile birlikte yenilenebilir enerjide rüzgâr ve su enerjisi de önemli başlıklar olarak yer almaktadır.

Yeşil  binalarda enerji verimliliğini arttırmak için yenilenebilir enerjinin binalardaki kullanımının her geçen gün artıyor.

Yenilenebilir enerji inşaat sektöründe nasıl kullanılıyor, önemi nedir?

12 Mayıs 2019 resmi gazetede yayınlanan lisanssız elektrik üretim yönetmeliği ile meskenlerde 10 KW’a, ticari işletmelerde maksimum 5 MW’a kadar öz tüketime dayalı güneş enerji santral kurulumu yapılabilmektedir. Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte özellikle yeşil  binalarda enerji verimliliğini arttırmak için yenilenebilir enerjinin binalardaki kullanımının her geçen gün arttığını söyleyebiliriz.

Yenilenebilir enerji ile sıfır enerjili binaların yapılması mümkün

Sürdürülebilir konutlar oluşturmada yenilenebilir enerji nasıl bir rol oynuyor?

Türkiye yıllık 2640 saatlik güneşlenme kapasitesi ile güneş enerjisinden elektrik üretme potansiyeli açısından Avrupa ülkeleri arasında ikinci sıradadır. Bu nedenle binalarda ihtiyaç duyulan enerjinin güneş enerjisinden sağlanması sıfır enerji veya artı enerjili yapıların yapılması mümkün. Binalarda kullanılan malzeme seçimlerinin doğru kullanımı, binaların uygun yalıtımlarının yapılması, ısıtma sistemlerinin doğru seçilmesi gibi etkenler enerji verimliliğini arttıran özellikler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte güneş enerjisi veya rüzgar enerjisi ile yenilenebilir enerji üretimi binaların çevreye etkisini de önemli bir ölçüde azalttığı görülmektedir. Bu nedenle sürdürebilir konutlar enerji tüketmek yerine yenilenebilir enerji üretiminde büyük rol oynamaktadır.

Yazar: Sibel MAZREK

Published On: Mayıs 24th, 2021 / Categories: Blog / Tags: , , , , /